Terjedő öregedés
Dokumentumok : Adatok  

 

Terjedő öregedés

A demográfiai öregedés nem az egyes emberek által megélt évek múlásáról, gyarapodásáról szól, hanem arról, hogy a népesség tagjai között egyre többen, egyre nagyobb arányban vannak az idősebb korúak, illetve egyre kevesebben, egyre kisebb arányban a fiatalabb évjáratok. Az öregedés nem új keletű. 1880-ban (az ország mai területén) a legalább 60 évesek aránya 7%-ot, 1920-ban 9%-ot, 1960-ban 14%-ot és 2001-ben 21%-ot tett ki. A folyamat gyorsulását jelzi, hogy 1880–1920 között még csak 2, 1920–1960 között 5, 1960-tól 2001-ig már 7 százalékponttal emelkedett az idősek aránya.
A demográfiai öregedés természetesen nemcsak Magyarország népességét érinti, hanem ma már szinte minden országban megfigyelhető. Leginkább a fejlett országok népessége idős. 2000-ben Olaszország, Görögország, Németország, Svédország és Belgium állt az első öt helyen a 60+ évesek arányát tekintve, Magyarország a 20. volt ebben a rangsorban (ENSZ adatok).
Az öregedés többtényezős folyamat, okai nyilvánvalóak. Növekszik az élettartam, a korábbihoz képest viszonylag sokan érik meg az idős, sőt a nagyon idős kort. Ugyanakkor kevesebb gyermek születik. A költözések is hatnak a folyamatra: a kibocsátó térségben általában idősebbé teszik, a befogadás helyén pedig (legalábbis átmenetileg) fiatalítják a népességet.
A demográfiai öregedés hazai területi eltéréseit a termékenység, a halandóság és a területi mobilitás régiók, megyék és kistérségek közötti különbségei alakítják.

Az idősek aránya
Az ENSZ kiadványokban szokásos korhatárokat követve azokat soroljuk az idősebb korú népességbe, akik elmúltak 60 évesek. Magyarországon a népesség 20,4 százaléka tartozik ebbe a korcsoportba. Régiók szerint az arányok 18,8% (Észak-Alföld) és 21,3% (Közép-Magyarország) között helyezkednek el. A megyék szintjén Budapest vezet (23,2%), és Szabolcs-Szatmár-Bereg a legkevésbé idős (17,4%). A 150 statisztikai kistérség (kisrégió) lakosságában a legalább 60 évesek aránya 15,7% (Kisvárdai kistérség, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) és 28% (Őriszentpéteri kistérség, Vas megye) között alakul. A "rangidős top-lista” az Őriszentpéteri, a Pétervásárai, a Csongrádi és a Lenti kistérséget foglalja magában, az itt élők közül legalább minden negyedik ember túljutott a hatodik ikszen. Igen nagy különbségek vannak a budapesti kerületek között. Az idősek aránya az I. kerületben 33,9%, míg a IV. kerületben 16,4%.

A fiatalok aránya
Európában a 20 év alattiakat sorolják a fiatalok közé. Magyarországon a fiatalok aránya 23,1%, egyelőre meghaladja az idősekét. A legmagasabb érték ott fordul elő, ahol a legkisebb az idősek aránya és fordítva: az Észak-Alföldön 26,1%; Közép-Magyarországon 20,6% a fiatalok aránya. A megyéket tekintve az össznépességhez képest Budapesten lakik a legkevesebb (18,5%), és Szabolcs-Szatmár-Beregben a legtöbb (27,9%) fiatal. A kistérségek közül a baktalórántháziban (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) még 30% feletti a fiatalok aránya, ám az őriszentpéteriben csak 18%.

Az öregedési index
A népesség öregedése tartós folyamat, így az idősek aránya előbb utóbb eléri, illetve meghaladja a fiatalokét. Az öregedési index az idős népességnek a fiatal népességhez viszonyított arányát mutatja, éppen azt méri, hol tartunk ebben a folyamatban.Magyarország egészét tekintve az öregedési index értéke, vagyis a legalább 60 évesek és a legfeljebb 19 évesek aránya 1980-ban még csak 0,61; 2001-ben viszont már 0,88 volt. Míg tehát két évtizede 100 fiatalra 61 idős ember jutott, 2001-ben +már 88. A népesség-előreszámítások szerint az várható, hogy az öregedési index 2008 folyamán éri el az 1,0 értéket.
Az öregedés területi különbségeit az index is tükrözi. Közép-Magyarország népességében az idősek száma már meghaladta a fiatalokét. Ugyanakkor az Észak-Alföldön még mindig csak 72 idős korú ember jut 100 fiatalra.
A megyék szerinti szélsőértékek jellegzetesek: Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az öregedési index 0,63, Budapesten 1,25. Érdekes viszont, hogy nem feltétlenül a gazdaságilag legfejlettebb megyékben a legmagasabb az öregedési index. A 0,9 feletti értékek ugyanis Budapest mellett Békés, Csongrád, Heves, Nógrád és Zala megyében fordulnak elő. Ezek a megyék átlagos gyermekszámúak, és az ott lakók várható élettartama sem kiemelkedően magas. Átlag feletti öregedésük ezzel tehát nem magyarázható. Ez is mutatja, milyen fontos szerepet játszik egy-egy térség öregedési folyamatában a vándorlás, a vándorlás iránya, mennyisége és a vándorlók korösszetétele. Az itt említett megyékből viszonylag hosszabb időszakon keresztül jelentős volt az elvándorlás, és ez az a pótlólagos hatás, ami miatt népességük ma igencsak idős.
Ami a kisebb területi egységeket illeti, az őriszentpéteri kistérségben a legmagasabb az öregedési index, 1,55. Itt tehát két fiatalra nagyjából három legalább 60 éves lakos jut. Második helyen a pétervásári kistérség (Heves megye) áll, 1,3-el. Budapest „csak” a harmadik, 1,25-al. Az öregedési index további 29 kistérségben haladja meg az 1,0-át. A sor másik végén a legfiatalabb kistérségek állnak. A baktalórántházi és a kisvárdai kistérségben (mindkettő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található) az index értéke csak 0,53–0,54, itt a legalább 60 évesek száma alig több, mint a fele a fiatalok számának. 0,7 alatti értéket mutat további 14 kistérség. A térkép szerint a legfiatalabb kistérségek zöme az észak-alföldi vidéken van, a legidősebbek pedig mintegy távoli karéjban veszik körbe a központi régiót. Az öregedési indexbe sűrítve a területi fejlődés sajátosságai sejlenek fel a térképen.

Hablicsek László NKI
lhabli@mailop.ksh.hu

 

kép megtekintése nagyobb méretben

A területi öregedés mutatószámai:
letöltés excel táblázatban