Öregségi nyugdíj
Nyugdíj : Részletes információk : Öregségi nyugdíj  

 

Öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki 62. életévét betöltötte és legalább 15 év szolgálati időt szerzett. Öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki a 62. életévét betöltötte és legalább 20 év szolgálati időt szerzett.

Nő öregségi nyugdíjkorhatára, amennyiben

1940. január 1-je előtt született, az 55.,
1940-ben született, az 56.,
1941-ben született, az 57.,
1942-ben született, az 57.,
1943-ban született, az 58.,
1944-ben született, az 59.,
1945-ben született, a 60.,
1946-ban született, a 61. betöltött életév.


• Hogyan alakul az öregségi nyugdíjkorhatár az 1939. január 31-e előtt született férfiak esetében ?

Férfi öregségi nyugdíjkorhatára, amennyiben

1938. január 1-je előtt született, a 60.,
1938-ban született, a 61. betöltött életév.

 

A szervezet fokozott igénybevételével járó, továbbá az egészségre különösen ártalmas munkát végző személyek jogosultak nyugdíj korkedvezményre.

Az irányadó öregségi nyugdíjkorhatárhoz képest 2 évi korkedvezményben részesül
az a férfi, aki legalább tíz és az a nő, aki legalább nyolc éven át korkedvezményre jogosító munkakörben, továbbá
az, aki legalább hat éven át egy légköri nyomásnál nagyobb nyomású légtérben dolgozott.
A korkedvezmény további egy-egy év
a korkedvezménye jogosító munkakörben végzett minden újabb öt-, nőnél négyévi, illetőleg
az egy légköri nyomásnál nagyobb nyomású légtérben végzett minden újabb háromévi munka után.

A korkedvezményre jogosító munkakörök jegyzékét a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény végrehajtására kiadott kormányrendelet melléklete tartalmazza. Ezen túl korkedvezményre jogosultak a fegyveres szerveknél hivatásos szolgálatot teljesítők.

Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárnál legkorábban öt évvel alacsonyabb életkorban, de legfeljebb az ötvenötödik életév betöltésétől, előrehozott öregségi nyugdíj jár annak a nőnek, aki
1945. december 31-e után született, és legalább 38 év,
1945-ben született és legalább 37 év,
1944-ben született és legalább 36 év,
1943-ban született és legalább 35 év,
1943. január 1-je előtt született és legalább 34 év
szolgálati időt szerzett.

Az öregségi nyugdíjra jogosító korhatárnál alacsonyabb életkorban, de legfeljebb a hatvanadik életév betöltésétől, előrehozott öregségi nyugdíj jár annak a férfinek, aki
1939. január 1-je előtt született és legalább 37 év,
1938. december 31-e után született és legalább 38 év
szolgálati időt szerzett.

Korkedvezményre jogosult személy esetében az előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultságnál figyelembe kell venni a megszerzett korkedvezményt is.
Erre tekintettel nőnél az 55., férfinél a 60. életkort megelőző időponttól is megállapítható előrehozott öregségi nyugdíj.

Annak jár csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj, akinek az előrehozott öregségi nyugdíjhoz születési éve szerint meghatározott szolgálati idejéből legfeljebb 5 év hiányzik.

A csökkentés mértéke egyrészt attól függ, hogy hány év hiányzik a meghatározott szolgálati időtől, másrészt attól, hogy hányszor 30 nap hiányzik a személyre irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatár betöltéséig.
Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése a csökkentést nem érinti.

Az előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultsághoz szükséges szolgálati idő számításánál gyermekenként egy évet, tartósan beteg, illetve fogyatékosnak minősülő gyermekenként másfél évet kell elismerni annál a személynél, aki gyermeket szült, vagy saját háztartásában legalább tíz éven át nevelt. Ez a kedvezmény legfeljebb három gyermek után vehető igénybe. A tartósan beteg, illetve fogyatékos gyermek utáni kedvezményekre ez a korlátozás nem vonatkozik.
A kedvezmény külön-külön megilleti a gyermeket szülő nőt és a gyermeket felnevelő személyt is. A kedvezményt azonban ugyanazon gyermek után ugyanazon személy csak egy jogcímen veheti igénybe.
Az előrehozott öregségi nyugdíjra és a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultság szempontjából szolgálati időként kell figyelembe venni a rokkantsági, illetőleg a baleseti rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartamát.

Az öregségi nyugdíj összege az elismert szolgálati időtől és a figyelembe vehető havi átlagkereset összegétől függ.
Az öregségi nyugdíj mértéke 10 év szolgálati idő esetében a havi átlagkereset 33 százaléka. További szolgálati idő esetén 25 évig további évi 2 százalék, 26 évtől 36 évig további évi 1 százalék és 37 évtől további 1,5 százalék évenként.

Az öregségi nyugdíj legkisebb összege csak az öregségi teljes nyugdíjra jogosult személyt illeti meg, akkor, ha az öregségi teljes nyugdíj alapját képező havi átlagkereset eléri az adott évi nyugdíjemelésről rendelkező kormányrendeletben meghatározott összeget.
A 10-19 évi szolgálati idő alapján megállapított öregségi résznyugdíjat akkor is a nyugdíj alapját képező havi átlagkeresetnek a szolgálati időtől függő százalékában kell megállapítani, ha ez nem éri el az öregségi nyugdíj legkisebb összegét.

Ha a biztosítottnak a magánnyugdíjpénztárban az egyéni számláján lévő összeget saját döntése alapján nem utalták át a Nyugdíjbiztosítási Alap részére, az öregségi nyugdíj összege a kiszámított összeg hetvenöt százaléka.


• Milyen időszakban elért kereset, jövedelem alapján kell az öregségi nyugdíj összegét meghatározni ?

Az öregségi nyugdíj összegét az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért – nyugdíjjárulék alapjául szolgáló – személyi jövedelemadóval csökkentett kereset, jövedelem havi átlaga alapján kell meghatározni.
Ha ebben az időszakban, az átlagszámítási időnek legalább a fele részére a nyugdíjat igénylőnek nincs keresete, jövedelme, a hiányzó időre eső napokra keresetet, jövedelmet az 1988. január 1-je előtti legközelebbi időszak keresete, jövedelme alapján kell figyelembe venni.
Ha ez sem áll rendelkezésre, keresetként – a nyugellátás megállapításának kezdő napjától folyamatosan visszaszámítva – a hiányzó időre érvényes, külön jogszabályban általánosan meghatározott minimálbér harmincad részét kell számításba venni.

A havi átlagkereset megállapítása előtt a nyugdíjazást megelőző harmadik év előtti naptári években elért keresetet, jövedelmet a bruttó átlagkereset egyes években történő növekedését alapul véve a nyugdíjazást megelőző második naptári év kereseti szintjéhez kell igazítani.
A kiigazításhoz alkalmazandó valorizációs szorzószámokat a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény végrehajtására kiadott kormányrendelet melléklete tartalmazza.

Ha az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összege 100.000 forintnál több, ezen határösszeg feletti sávosan meghatározott keresetrészeket korlátozott (csökkentett) mértékben lehet figyelembe venni.

Aki legalább 38 év szolgálati idővel rendelkezik és a 62. életévének betöltése után a nyugdíj megállapítása nélkül legalább 365 naptári napra szolgálati időt szerez, nyugdíjnövelésben részesül. A nyugdíjnövelés mértéke minden 30 nap után az öregségi nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj 0,3 százaléka.

Bányászati tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetnél föld alatt legalább tizenöt éven át korkedvezményre jogosító munkakörben dolgozó öregségi nyugdíját, kérelemre annak a keresetnek az alapulvételével kell megállapítani, amit a vele azonos munkakörben foglalkoztatottak a nyugdíj megállapítását megelőző naptári évben átlagosan elértek, annál a munkáltatónál, ahol az igénylő ebben a munkakörben utoljára dolgozott.
A kedvezmény akkor alkalmazható, ha a bányász a nyugdíj megállapításáig korkedvezményre jogosító munkát végzett, vagy egészségi okból került föld feletti munkakörbe.